Jak wybrać najlepszą szkołę rodzenia

Oferta

Jak wybrać dobrą szkołę rodzenia?

Nie jest łatwo, aby dwie dorosłe osoby znalazły w swoich zapracowanych grafikach wspólny czas na kurs szkoły rodzenia, a jednak warto.

Nie szukajcie wiedzy w pigułce. Skoro podejmujecie słuszny wysiłek przygotowania na przyjście Waszego dziecka, zróbcie to porządnie. Kurs to i tak krótka chwila wobec czasu, który za chwilę będziecie poświęcać maleństwu i opiece nad nim.  Wspólnie,w spokoju przygotujcie się do tej wielkiej zmiany, która Was czeka.

Szkoła rodzenia powinna:

  • dogłębnie opowiedzieć i wyjaśnić, czym jest poród, co dokładnie się dzieje w naszym ciele i psychice, jak pracują hormony i jakie w związku z tym działania i metody mogą pomóc nam poradzić sobie z bólem oraz stresem. Dokładne poznanie i zrozumienie to pierwszy krok do obniżenia lęku.
  • być prowadzona przez praktyków i również doświadczonych rodziców, specjalistów różnych dziedzin (położne, psycholodzy, rehabilitantki specjalizujące się w opiece okołoporodowej, doradczynie laktacyjne i doule).
  • trwać dobrych kilkanaście godzin, żeby choć w skrócie przećwiczyć i omówić podstawy z zakresu ciąży, porodu, opieki nad dzieckiem, karmienia, połogu, roli osoby towarzyszącej, stawania się mamą i stawania się tatą.
  • dać przestrzeń nie tylko mamie, ale i tacie. Specjalne zajęcia tylko dla ojców najlepiej prowadzone przez psychologa z własnym doświadczeniem ojcostwa. Powinna też dać przestrzeń samym mamom porozmawiać w kobiecym kręgu o zmianach w naszym ciele, o seksualności, o odkrywaniu macierzyństwa – nowego wymiaru kobiecości.
  • znaleźć przestrzeń dla Was jako pary, żebyście nie “zatracili się w dziecku” po porodzie, ale dalej pozostali przyjaciółmi, kochankami i partnerami.
  • mieć dużo zajęć praktycznych i dużo sprzętów do pracy oraz ćwiczeń (ubranka, otulacze, odciągacze do kataru). Szkoła rodzenia musi mieć trochę teorii, ale zdecydowanie więcej powinna mieć praktyki. Konieczne wydaje się, żeby każdy rodzic mógł samodzielnie ćwiczyć, a nie oglądać ćwiczenia z zakresu laktacji, opieki nad noworodkiem, podnoszenia, prawidłowego przewijania i ubierania. Warto omówić różne sprzęty, ale przede wszystkim móc ich dotknąć i wypróbować na lalkach.
  • dać przestrzeń i czas na wasze pytania: jak ubrać dziecko na spacer, jak przygotować psa na przyjście dziecka,,czy potrzebny jest taki leżaczek do wanienki, o co chodzi z tymi misiami, co szumią, dlaczego wody są czasem zielone…
  • odbywać się w atmosferze intymności, otwartości i spokoju. Dawać przestrzeń na każde pytanie. Grupy nie mogą być zbyt duże, tak żeby prowadząca/prowadzący mogli być w kontakcie z każdą osobą będącą w grupie.
  • dać obiektywną i sprawdzoną wiedzę:jak wygląda poród i jego fizjologia, praca hormonów, co pomaga, a co utrudnia. Powinna być oparta na aktualnych badaniach i standardach. Powinna zapoznać Was z prawami pacjenta w zakresie opieki okołoporodowej nad mamą i dzieckiem. Dlatego czasem lepiej, jeśli nie jest powiązana z konkretnym szpitalem i tym samym ograniczona do możliwości i zasad konkretnej placówki. Mówi o wszelkich opcjach porodu, a wy macie szansę wtedy wybrać, co jest najbardziej „Wasze” i do takiej wizji porodu poszukać i wybrać najbardziej odpowiadające Wammiejsce.
  • dać przestrzeń na utrzymanie dobrej kondycji i poznanie swojego ciała, spokojną naukę relaksacji oraz pracy z oddechem.
  • zapewnić ciągłość opieki. Świetnie, jeśli specjaliści których poznacie w szkole rodzenia są dla Was dostępni również podczas porodu i po nim, kiedy realnie macie zmierzyć się z wszystkim tym, do czego przygotowuje Was kurs. Może to być położna środowiskowa na wizytach domowych, lub doradca laktacyjny, albo też doula , która w połogu może pomóc Wam ogarnąć siebie, dom i starsze dzieci, tak żebyście w spokoju mogli cieszyć się nowo narodzonym.
  • zapewnić (najlepiej w tym znanym Wam już miejscu) wsparcie psychologa, jeśli poród poszedł nie tak jak sobie wymarzyliście lub jeśli bycie rodzicem okazało się trudniejsze niż myśleliście.

Dlatego warto szukać roztropnie. Tak samo, jak nie wybieramy szpitala biorąc najbliższy naszego domu. Wybieramy taki, który najlepiej spełnia nasze oczekiwania. Szkołę rodzenia warto wybrać świadomie. 

Taka właśnie jest szkoła rodzenia Koala:

  • nasz kurs jest rozbudowany i pozytywnie angażujący

24 h różnorodnych warsztatów, rozmów, ćwiczeń w tym: 15h dla wszystkich + 3h tylko dla ojców + 6h tylko dla mam

  • kameralne grupy

do 14 osób (zazwyczaj 10-12 w grupie)

  • doświadczenie

Od 18 lat przygotowujemy w Krakowie pary do porodu i rodzicielstwa, przez ten czas przez koalowe kursy przeszło ponad 20000 rodziców. Nieustająco zmieniamy i doskonalimy naszą szkołę rodzenia na podstawie uwag, które zostawiacie zawsze po zakończonym kursie w ankietach (za to dziękujemy!)

  • interdyscyplinarny zespół

Nasza kadra to wielospecjalistyczny, współpracujący ze sobą latami zespół: położne, doule, rehabilitantki, psychologowie, instruktorki jogi, doradcy chustonoszenia, seksuolog Wspólnie się szkolimy, doskonalimy i dbamy o aktualizowanie przekazywanej wiedzy. …)

  • można nas poznać wcześniej

Cały zespół szkoły rodzenia można poznać w naszych gabinetach rehabilitacyjnych, gabinecie położnych, podczas zapisu KTG, podczas KoalaLab i podczas 40 różnych zajęć koalowej strefy ruchu dla kobiet w ciąży.

  • domowa, serdeczna atmosfera

Nasz sposób pracy i sprzyjający wystrój wnętrz zachęca również do swobodnych, luźnych rozmów między mamami (które wyszły z pilatesu, idą właśnie na jogę, czekają na KTG, wracają po wizycie u fizjo…) i bardzo cennym dzieleniem się wiedzą o szpitalach, położnych, o wózkach, laktatorach, fajnych pediatrach w ośrodku zdrowia… Taka wspólnota kobiet na podobnym etapie życia wzmacnia, poza tym że jest fajna.

  • duża elastyczność
  • Mamy kilka grup kursów w każdym miesiącu, co w sytuacjach trudnych daje możliwość odrobienia zajęć. Jest też możliwość indywidualnego przygotowania do porodu lub zrobienia tego w trybie mieszanym, dostosowując się nawet do skrajnie nieregularnych życiowych grafików.dni otwarte

Zanim podejmiesz decyzję czy Koala jest dla Ciebie, zapraszamy co tydzień na dzień otwarty, który zaczyna się zawsze spotkaniem na konkretny temat ze specjalistkami naszego centrum. Dla przykładu, wspólnie pakujemy szkołę rodzenia lub uczymy się łagodnego podnoszenia i odkładania noworodka….)

  • Koala mówi w różnych językach

Nasza oferta dostępna jest również w języku angielskim oraz ukraińskim.

 

Do zobaczenia w Koali!